SLOVENSKÁ FEDERÁCIA KARATE
A BOJOVÝCH UMENÍ
Úspešný pobyt výpravy SFKaBU na Okinawe 2018

V dňoch 30.7. – 11.8.2018 sa zúčastnila 19 členná výprava SFKaBU pod vedením senseiov Jána Dada a Ľubomíry Klementisovej súťažného a tréningového pobytu na Okinawe.
Menovite : Daniš, Danišová (Lednické Rovné), Valentíkova, Kubovič (Levice), Kunst (Púchov), Scholz (Budo BA), Szabo (Levice), Moškovič (Bratislava), Tobolák, Lovásová, Dado, Klementisová, Lesay T., Lesayová E, (GK BA).
Ako doprovod boli rodičia Toboláková Renata, Tobolák S., Marková, Lesay M., Lesayová K.
V prvých dňoch sme sa venovali súťaži 1 st OKINAWA KARATE INTERNATIONAL TOURNAMENT. V piatok 3.8.2018 prebiehali vyraďovacie boje do hlavnej súťaže v novopostavenom komplexe Karate Kai Kan. Vyraďovacích bojov, tzv. preliminácií sa zúčastnili pretekári vo svojich kategóriách – Kunst, Scholz, Kubovič, Tobolák, Valentíková, Danišová, Daniš, Szabo, Moškovič.
Kľúč na postup do hlavného turnaja bol prebojovať sa medzi 12 najlepších v kategórii, kde boli k týmto 12 pridaní  4 okinawskí pretekári z predkola, ktoré prebehlo pre domácich súťažiacich v marci tohto roku. Preliminácie prebiehali bodovým systémom na dve kolá.
Do hlavného turnaja postúpili Kubovič, Tobolák, Valentíková, Danišová, Daniš, Szabo. Kunst a Scholz zostali tesne za bránami postupovej dvanástky, keď skončili na 13 a 14 mieste z 36 pretekárov celého sveta. Hlavný turnaj prebiehal vlajkovým rozhodovacím systémom, kde rozhodoval 7 členný rozhodcovský panel zložený poväčšine z okinawským majstrov a rozhodcov a z časti zo zahraničných rozhodcov. Do osmičky postúpili Valentíková, Danišová a Tobolák.

V nedeľu 5.8.2018 prebiehali semifinálové a finálové zápasy. Do semifinále a bojov o finále postúpili Valentíková a Tobolák. Semifinále tesne prehral Tobolák s okinawským reprezentantom, ktorý sa neskôr stal  celkovým víťazom kategórie a boj o tretie miesto prehral s ďalším okinawským pretekárom a tak skončil na turnaji v disciplíne juniori na 4. mieste.

Valentíková sa v disciplíne seniorky prebojovala až do finále a finálový zápas prehrala s okinawskou reprezentantkou a získala neuveriteľné 2. miesto ! Na prvom a treťom mieste skončili okinawské reprezentantky.
Bola to jediná zástupkyňa v kategórii Naha te ( goju ryu ), ktorá skončila na stupni víťazov. Vo všetkých iných mužských aj ženských kategóriách Naha te, boli na stupni víťazov len okinawskí reprezentanti a reprezentantky.
Je to obrovský úspech a po 19 rokoch získalo Slovensko na Okinawe opäť medailu.
Úspech na turnaji bol už pri samotnom úvode, keď naši pretekári vo vyraďovacích bojoch postúpili do tzv. hlavného turnaja!

Niečo k samotnej súťaži. Súťaž prebiehala v disciplínach kata a kobudo. V kobudo boli len zbrane Bo a Sai. Tu sme nemali žiadneho pretekára.
V kata boli disciplíny v systémoch - Naha te ( goju ryu ), Shuri te ( shorin ryu ) a Tomari te ( uechi ryu ).
V Budokane prebiehali boje v kobudo a Shuri te a v Karate Kai Kane Naha te a Tomari te.
Odovzdávanie medailí a záverečný ceremoniál prebehol v Budokane v nedeľu 5.8.2018.
Súťaž, jej priebeh, ceremónie, pohyb na ploche, disciplína, rozhodovanie a samotné vystupovanie pretekárov bolo v maximálne tradičnom systéme. Takýto systém ešte nezažili ani reprezentační tréneri Dado a Klementisová, ktorí na turnaji pôsobili zároveň ako coachovia. To treba zažiť na vlastnej koži....

A teraz niečo pre skeptikov :
Naši okinawskí majstri sa veľmi zaujímali o priebeh súťaže. Slovenský pretekári cvičili naše tradičné Shodokan Goju ryu, na čo boli už na Slovensku svedomito pripravovaní.
Naši okinawskí majstri na nich boli hrdí a dôkazom toho je, že v piatok 3.8.2018 sa prišiel na turnaj osobne pozrieť Seitoku Matayoshi sensei a veľmi ho potešili výkony našich pretekárov. V sobotu, keď boli postupové boje do osmičky a semifinále sa prišiel na turnaj pozrieť Kinjo sensei. Vystúpenia našich pretekárov sa obom veľmi páčili a osobne pochválili výkony Valentíkovej, Toboláka, Scholza a Szaba.
V stredu 1.8., keď bol slávnostný otvárací ceremoniál a po programe prebiehali ukážky karate a kobudo, vystupoval tam aj náš Shinjo sensei, ktorý viedol v júli 2018 seminár v Bratislave.
Po súťaži, keď sme už chodili na semináre, všetci majstri najprv poďakovali pretekárom za reprezentáciu kata v našom Shodokan systéme a veľmi sa tešili zo získanej striebornej medaile.
Bol to veľký úspech a vizitka pre SFKaBU a výkony našich pretekárov sa páčili aj predstaviteľom iných výprav.

Po ukončení turnaja nasledovali tréningy v Honbu dojo u Giba senseia. Tréningy prebiehali pondelok až streda ( 6.-8.8.) a zúčastnilo sa ich 14 karatistov zo SFKaBU.